aboudiutah aboudiutah
  • 03-06-2018
  • Mathematics
contestada

Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?

Respuesta :

tufftoritogon
tufftoritogon tufftoritogon
  • 04-06-2018
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
Answer Link

Otras preguntas

A book store sells used books. Paperback books cost $1.00. Hardback books sell for $5.00. The store sold 100 books and made $260 from the sale, How many paperba
Data concerning the time between failures (in hours of operation) for a computer printer have been recorded, and the first quartile equals 36 hours, the second
How do wings help a plane to fly?
A car rental company charges a $85 initial fee and $45 dollars a day to rent a car. Write an equation representing the cost, y, of renting the car for x days. (
Shape WXYZ is a rhombus. Calculate the value of y
Consider the function f(x) = 5 - 4x ^ 2, - 5 <= x <= 1 .
Estimate the difference of the decimals below by rounding to the nearestwhole number. Enter your answer in the space provided.91.2764.310
help meeeeeeeeee pleasee
Find the area of the shaded segment of the circle . The area of the shaded segment is _M2(Round to the nearest tenth as needed .)
what is -3 1/5 ÷ - 2/3=