Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of x? OOOO 0 x = 32 O x = 36 0 x = 37 x = 40 al 111111
A sample of O2 occupies 75 L at 1 ATM. If the volume of the sample doubles, what is the new pressure of O2?
Find the distance between (-5, 7) and (11, -1) to the nearest tenth.
A swimming pool is 10m long, 8m wide and 4m deep what’s is the volume ?
Find the area of the pentagon. A) 107 inches2 B) 116 inches2 C) 150 inches2 D) 182 inches2
We select random samples from several racial/ethnic categories (Caucasian, African American, Hispanic, Asian American) to determine if there is a difference in
Analyze the photo on page 24, How does this amphitheater differ from modern theaters? photo down below please help!
WILL AWARD BRAINLIEST!!! 1. The state of Ohio conducted tests on 107 100.tests on 107,109 people, and 14,581 tested positive. (6 points)A. What is p for the num
An ellipse has vertices of (5, 0) and (–5, 0) and covertices of (0, 2) and (0, –2). Use the given information to answer the questions about the ellipse. On whic
PLEASE HELP ASAP! I CANNOT FIND THE CORRECT ANSWER Read this excerpt from A Black Hole Is NOT a Hole. Just outside the event horizon of a black hole, light's en