vanessa36 vanessa36
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?

Respuesta :

Nina18020
Nina18020 Nina18020
  • 03-03-2016
19.56 ÷ 12= 1.63
Unit rate would be 1.63
Answer Link

Otras preguntas

How does the appeal to logos in this excerpt affect the speech? It shows how the legal system is becoming more diverse. It exemplifies how little change has be
You are trying to estimate the average amount a family spends on food during a year. In the past, the standard deviation of the amount a family has spent on foo
find the one hundredth smallest positive integer that can be written using no digits other than digits 0 and 1 in base 3. express your answer as a base 10 integ
a client is newly diagnosed with hodgkin lymphoma. the nurse understands that the client's treatment will be based on what concept?
b. What number is equal to 280 tenths + 19 thousandths? HELP!!
In his experiments on "cathode rays" during which he discovered the electron, J. J. Thomson showed that the same beam deflections resulted with tubes having cat
From the examples below, select the examples of cells or organisms responding to stimuli in order to maintain homeostasis.
How does limited government impact our government today?
Please help as soon as possible this is stressful.
A keystone species is a species that has an unusually __________ effect on its ecosystem. * large small