samieskyy723 samieskyy723
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

Lisa paid $43.95 for 16.1 gallons of gasoline.what was the cost per gallon,rounded to the nearest hundredth

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 12-09-2018

"Per" means "divided by," so "cost per gallon" means "cost divided by gallons".

cost/gallons = $43.95/16.1 ≈ $2.73

Answer Link

Otras preguntas

Lucy is pulling weeds out of her garden. The garden starts with 3 weeds, but each time Lucy pulls 1 weed, 3 more weeds grow in its place! How many weeds will be
In a large population of adults, the mean IQ is 120 with a standard deviation of 21. Suppose 50 adults are randomly selected for a market research campaign. (Ro
50 points! Please help! show your work :D
Write a two step equation involving addition and division that equals 1
How would you describe the landforms in central Europe?
Solve the absolute value equation. | 3|−4=10
Maiheinalersy SECTION A QUESTION ONE ANNEXURE A: DATA COLLECTION ANSWER SHEET TERM 2024 GRADE 12 NAME GRADE 12 1.1 Prices of items listed in the table below wer
Solve for x. Round your answer to the nearest tenth. Please show all of your work.
Which of the following is the most likely to give you both latitude and longitude data? GIS SSP SAP GPS
Do you think NASA was a socially progressive organization in 1961? Why or why not? What Jim Crow etiquette is observed at NASA? How does it change from the begi