jessicahenson1978 jessicahenson1978
  • 01-10-2018
  • Mathematics
contestada

Iona's favorite peaches are are $2.50 per pound at the local Farmers Market she bought 3.5 lb of peaches how much did she spend

Respuesta :

alyssa0802 alyssa0802
  • 01-10-2018
$2.50×3=$7.50
$2.50÷2=$1.25
$7.50+$1.25=$8.75
Answer Link

Otras preguntas

how do i solve y=4y and x+y=5 while solving systems by subtitution
How many ig are in 14 Ib
14.4% of 72.5 is what number?
Write your own word problem, then create the slope intercept form equation.
What is the definition of zygote??
A fossil is found that shows the organism that produced it had a skeleton and also suggests that the organism may have had hair covering its body. Based on this
What does b equal in the equation b/30=5/6??
Mia's pet frog jumped 13 times in a row. Each time the frog jumped 25.5 cm. How far did Mia's frog jump altogether? A. 325 cm B. 325.5 cm C. 331.5 cm D. 34
What's the numerator for the following rational expression? G/h + 8/h = ?/h
J’ai besoin d’ ______ stylo pour écrire