ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

El clima de la costa Guatemalteca es tropical, es decir es ______________________.
What is one key difference between the radiation and convection zones?
What law required Northerners to assist in the return of runaway slaves
Find the number. Six times a number is 9 more than three times the number. The number is |___| What I’m thinking right now “6x=27”
A guaranteed protection against vague laws is known as which of the following?
What man made object is likely to endure long after humans have disappeared from new york city?
Which of the following have at least two congruent parallel bases? all that apply. A. Cylinder B. Circle C. Cone D. Cube E. None of these F
Plane ABC and plane BCE ____ be the same plane. Question 4 options: cannot must may
a trip to the ocean can be a relaxing escape from the everyday pressures of life. A Sailboat glistening on the horizon provides a mental escape to faraway place
For some time, the English had little interest in colonizing for what two reasons?