garytorresangulo garytorresangulo
  • 03-10-2018
  • Mathematics
contestada

victor bought 15.6 pounds of paintball all together the balls cost $35.99 about how much did the paintball cost per pound

Respuesta :

infinitedip infinitedip
  • 03-10-2018
around 2.30 per pound

35.99÷15.6=2.307

Round up to 2.30
Answer Link

Otras preguntas

Find the x- and y-intercepts of the graph of 10x+2y=20 State each answer as an integer or an improper fraction in simplest form.
What is the percent of increase from 90 to 130? 18.2% 30.8% 44.4% 69.2%
Natalie also made a catapult, but she used stronger elastic bands than Aiden did. As a result, she was able to send her ball farther with a shorter arm length.
1. Horace runs at a speed of 4.0 m/s for a distance of 300 meters. How much time did it take for Horace to run 300 meters?
After determining the amount of people she wanted to invite to her party Brenda went to the stationary store to buy invitations
• What is Lexington's main claim, and where is it stated or implied in the article
write an interesting paragraph about what your best friend has taught you​
How many digits are in the repetend of the decimal expansion for 2/41
All organisms that have cells with a nucleus are classified in the ____________ domain.
What other questions do you have about the effect of gravity ​on objects? ​