justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

The momentum of. 3.9lb object moving at a velocity of 7m/s in a straight line
For changing the cost of 4 equally priced shirts. Antonio's father's credit card statement shows an entry of $-74.
Read the sentences and answer the question that follows: My father looked at my brother and me mournfully. "I'm sorry to say that your goldfish went to the big
WILL MARK BRAINLIEST!!!!!! Which practice is characteristic of modern families? patriarchy preference for informal education simple lifestyle formal education
The thymus becomes smaller with age as well as _____.
What was the result of the Niger River's yearly flooding
Explain how to do this
The tallest trees in the world are found in the ________ biome.
Why did some people criticize an early plan to allow congress to choose the president
During WWII, the U.S. government created a system to ration the distribution of certain resources such as petroleum. How did this new system of regulation affec