spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

please help me on problem 2 of Solving Unit-Rate Problems
27 is what percent of 18.75?
What if nitrous oxide gas doesn't work on me?
Ratio equal to 90:18
Are earthquakes scattered all over the world or do they seem to occur near each other ( in groups)?
A transfer of heat within a liquid or gas that involves warm particles moving in currents is a convection. b connection. c correction. d conduction.
14:16 in its lowest ratio form
• Founded a Roman Catholic religious order known as the Jesuits • Made a Catholic saint on March 12, 1622 by Pope Gregory XV • Fought against the Protestant Ref
Which battle or event caused the most Japanese casualties
Which phrase best describes the “cause” that Paine refers to