lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

DNA, or the instructions for making proteins, is found within the _____ of the eukaryotic cell; while protein synthesis machinery is found at the _____.
The multiplication table below can be used to find equivalent ratios. A multiplication table. Which ratio is equivalent to the ratio 18:24? 15:20 20:15 30:36 36
Which statements are true of external conflicts? Select three options.
discuss the advantage of genetic engineering and biotechnology​
what does the circulatory system consist CLASS 7
The picture below shows a land surface in a location in Florida. Which of these most likely caused the cavities in the land surface? shifting of tectonic plate
F(x) = 2x+6, g(x) = 3² findf(g (-3))​
The Bike and EBike classes are implemented as shown by the code below.public class Bike { private String make; private int numGears; private double tirePr
HELP FAST PLEASE!!! 50 POINTS FOR WHOEVER ANSWERS FIRST!!! What is the exponent in the expression 76? a.6 b.7 c.13 d.42
Find the number if 12/13 of it is 24 plz help