madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

I do not know how to do this :)
Había una vez un principe bellisimo. Él vivia en un castillo con sus padres, la reina y el rey. Él no trabajaba y dormia muchas horas durante el día y la noche.
look at the picture of fransico Alvarez.write a story about him​
Find the quotient -7/12 divided by 1/7
4 9 16 25 36 nth term of the quadratic sequence
Pls Help Areas with a rich vegetative growth that receive between 68 and 78 inches of rain annually are known as A) rain forests. B) the piedmont. C) arid cli
The morning after my teacher came she led me into her room and gave me a doll. The little blind children at the Perkins Institution had sent it and Laura Bridgm
Anything producing sound must first​
Redi placed pieces of meat in several jars. He divided the jars into two groups. He covered the first group of jars with fine cloth. He left the second group of
The following mechanism has been proposed for the gas-phase reaction of chloroform (CHCl3) and chlorine: Step 1: Cl2(g)⇌2Cl(g)(fast) Step 2: Cl(g)+CHCl3(g)→HC