bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

The Earth has a radius of 6,400 kilometers. A satellite orbits the Earth at a distance of 12,800 kilometers from the center of the Earth. If the weight of the s
Prove identity tan 3x−tan 2x−tanx = tan 3xtan 2xtanx
Which decimal is equivalent to 3/8?
A rectangle has an area of 30 square units and a perimeter of 34 meters.what are the dimensions of this rectangle
type the requested verb form of this verb. future progressive tense: soar
You sell pies at a farmers' market for $7.50 each. A group of 5 kids wants to pitch in equal1y to share one of your pies. How much will each of them need to pa
A ball is thrown into the air with an upward velocity of 44 ft/s. Its height h in feet after t seconds is given by the function [tex]h=-16t ^{2} +44t+9[/tex]. W
During an investigation, a student determines that a copper sample has a density of 8.10g/mL. What is the student's percent error if the a ccepted density for c
Okay so I have three tests tomorrow. Haven't even started studying for two of them (Literature and History) but I already know science. How do you all learn 40
What is a sound wave?