bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 04-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy?

2-cup carton of pineapple juice for $1.04

Or

2-quart carton of pineapple juice for $6.24

Respuesta :

sakiea15
sakiea15 sakiea15
  • 04-06-2019

Answer: I would say to go with "2-cup carton of pineapple juice for $1.04"

Step-by-step explanation:

If you want more pineapple juice for a cheaper price go with 2-cup carton for $1.04 The reason I say this is because 2 quarts equal 8 cups, so if you multiply the 2 cups and price by 4 you get 8-cups= $4.16 which is cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

Explain why facilitated diffusion may need to occur and in what direction the particles diffuse in. Identify the molecules that help in this process.
100 POINTS PLS HELP 1. Alto and Sheryl both worked hard over the summer. Together they earned a total of $475. Sheryl earned $25 more than Sharon. (a) Write a
What are the best early 2000s movie?
What is the equation of the line that passes through the point (-5,6) and has a slope of o?
1) With this information as your guide, what MIGHT you expect Australia's literacy rate to be? A) over 90% B) 70%-90% C) 50%-70% D) 30%-50%
Evaluate the expression for s= -1 and t = 9. -st
Which is NOT a Shakespeare play? Romeo and Juliet Romeo and Juliet Othello Othello Hamlet Hamlet The Alchemist
helppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp
I need help on 1 through 4 (will give brainliest)
Points Points for everyone