michaelweaver5 michaelweaver5
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price? $0.01 for 12 seconds $0.25 for 5 minutes $1.00 for 4 hours $5.00 for 1 day

Respuesta :

Aishani
Aishani Aishani
  • 02-07-2019

Answer: $5.00 for 1 day

Step-by-step explanation:

Unit price refers to the price of an item in one unit (one), 1 in quantity in particular. $5.00 goes in daily pricing - 1 day. While the others are pricing in multiple units.

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

Which one of these kingdoms do not move or contain chlorophyll and therefore cannot make their own food.?
The _____ is (are) important in self-initiated behaviors and seem to regulate the vigor of a movement
The speakers top assistant is the _____________________, who is assisted by the majority whip and deputy whips.
Then, in the light independent photosynthetic reactions, that energy is used to convert co2 into ________.
If m<1 is twice the measure of its complement (<2), then determine the measure of each angle.
Po is trying to solve the following equation by completing the square: 49x^2+56x-64 = 0.He successfully rewrites the above equation in the following form: (ax +
Can someone please help me with number 31?
What is the best plan for creating safe exercise goals?
When you come across from your hosts eating what is the most polite thing to do?
(true or false) the electron structure of an atom is determined by direct observation using x-rays.