LillyVictoria
LillyVictoria LillyVictoria
  • 01-09-2019
  • Mathematics
contestada

Make u the subject
v2 = u²+ 2as

Respuesta :

Auspicious
Auspicious Auspicious
  • 01-09-2019

Answer:

Okay, I am going to solve the problem assuming that we are finding u.

Step-by-step explanation:

v² = u² + 2as

We minus 2as on each side to keep u² by itself.

u² = v² - 2as

u = sqrt( v² - 2as )

Answer Link

Otras preguntas

Determine the missing side measures
Oh lawd, pls help-I don’t understand this and don’t really pay attention-
When performing exercises, adding a medicine ball can help the body gain muscle strength by providing
six pounds of grapefruit cost $3. What is the cost per pound?
GIVING BRAINLIEST. David's phone bill each month is $30. He is also charged $0.10 per GB of data he uses. If his phone bill in July was $42, how many GB of data
Sue is considering splitting the cost of a new TV with her roommate. Her share would be $305.22. Can Sue afford this
Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches. How much would 3.25 lb of peaches cost?
DONT SEND LINK OR FILE THINGS LIKE THAT!!!!!!!!!!!!! The picture is the line slope The line slope is -4 I need to find the equation for the line and I can’t fin
In the United States, the states that do not utilize preliminary hearings schedule an arraignment date at the ________.
- - Evaluate 3(x-4) + 2x - x2 for x = 3. + O A. 6 O B. -6 O c. 2 OD. -2​