jennyyessaian jennyyessaian
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Molly is making scarves. She bought 3 2/3 yards of fabric. Her total cost was $44. What was the cost per yard?

Respuesta :

DrAser
DrAser DrAser
  • 03-09-2019

Answer:

$ 12

Step-by-step explanation:

To simply know the method or requirement of a problem like that, just look at the units required (price/yard).

This means that there is a division needed. Divide the price by yards.

So

Price/Yards = 44 ÷ (3⅔) = 12 Dollars per Yard.

Answer Link

Otras preguntas

The second bank of the united states became a divisive political issue because
What is the answer to this problem ?
The Patronete Winery's tastiest wine must have a 12% alcohol content. How many gallons of wine with a 9% alcohol content must be mixed with 3,000 gallons of win
Why did mendel record the results of so many plant crosses?
Identify at least two points in domino's article where she might have given way to accusation
The hypotenuse of an isosceles right triangle is 5 centimeters long. how long are its sides
A scientific _______ must be testable and capable of being proven false.
what was the name given to the policy of giving aggressive nations what they want in order to avoid war
Write your own English expression and the corresponding mathematical equation. Once you have the mathematical equation, test three values in the equation. Show
What is the surgical procedure indicated in the term lithotripsy?