trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

why are people black
solve for X. 8(x-1)=y
Of the problems experienced by the confederation congress,which do you think was the most harmful and why
If a car is going around a loop-de-loop with an initial speed of 37.8 m/s, what is the largest value that the radius r can have if the car is to remain in conta
Phosphorus forms a 3- ion, and Magnesium forms a 2+ ion. The formula for the compound magnesium phosphide is: a) MgP b) Mg3P2 c) Mg2P3 d) MgP2
you are alone and caring for a 9 month old infant with an obstructed airway who becomes unresponsive. which action should you preform first?
Hook sentence on why overcoming obstacles is important
find the length of the third side
Neutrophils love the feeling of CILK a) True b) False
make z subject of formulae.[tex]r = az + \frac{3z}{2} [/tex]​