jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

Factor completely. 4p²+36p+81 Question 3 options: (2p−9)2 (2p+9)2 (4p+6)2
The 2010 Mw 7.0 earthquake in Haiti caused an estimated 280,000 structures to collapse or sustain severe damage and resulted in the deaths of 100,000 to 160,000
Please help me ASAP
Find the percent change from 36 to 63
According to an​ airline, flights on a certain route are on time 85​% of the time. Suppose 17 flights are randomly selected and the number of​ on-time flights i
How did the American dream change throughout the 20th century?
suppose a-b=0. what equals a+b
Solve for R. What will be the answer PV=nRT
twice a number plus 5 equals 81
Jacob’s cell phone service costs $5 each month plus $0.35 for each minute he uses. Every fraction of a minute is rounded up to the next minute. a. Draw a graph