gemel70 gemel70
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

Ken purchased 100 pencils for $4.00 . What’s the unit rate

Respuesta :

FrozenWatermelon
FrozenWatermelon FrozenWatermelon
  • 02-10-2019

Answer: 1 pencil = $0.04

Step-by-step explanation:

Answer Link
akephd
akephd akephd
  • 02-10-2019
The unit rate is the price per pencil.
$4.00/100=$.04 or 4 cents per pencil
Answer Link

Otras preguntas

Which paragraph shows a cause and effect relationship to present the information? 1. My parents bought a lovely new house. It has five bedrooms. It is two-story
Fraccion decimal de -8,6
Which of the following describes what happened to wetlands after agricultural expansion? A: They were drained for irrigation. B: They became polluted from minin
Fe2O3 + 3 Mg --> 2 Fe + 3 MgO reaction type
escreva na forma ax2+bx+c=0 as seguintes equações do 2° grau
which expression is equivalent to (5^-2) ^5 x 5^4​
Multiply 4(x+6)/(x−2)⋅(x+10)/24(x+6)
(NR) Natural Resources:Question 10 Which statement best describes why large aquifers of groundwater are distributed unevenly around the earth?
You have to book a room for your family for 5 days stay in Banana Island Resort on the occasion of New Year. Write an e-mail to the manager of the resort to boo
Order these numbers from least to greatest. 7.13, 7.013, 7.2, 7.1371