banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Match each to the best answer.
Find the sum and product of zeroes of the quadratic polynomial 3x² + 5x-2.​
What is the name of the building above?
Susan bought 3 CDs that were each the same price. Including sales tax, she paid a total of $44.40. Of that total, $2.70 was tax. What was the price of each CD b
For a majority of humans, one part of the ___ cortex is larger on the ___side of the brain than on the oppposite side.
(GIVING BRAINLIEST). Daria earns $17.50 per customer when she gives haircuts. If she gave x haircuts on Monday and y haircuts on Tuesday, which expression shows
What is the additive inverse of 36?​
What NAACP attorney successfully argued the case that overturned school segregation and later became the first African American Supreme Court justice? A Thurgoo
how can decisions projects campaigns and events support victims of Human Rights violation​
Please someone help me here....