loserarjunie loserarjunie
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

Paula pays 19.92 for 2.4 of walnuts. What is the price per pound of walnuts?

Respuesta :

akbarmohd701 akbarmohd701
  • 02-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

She pays 19.2 for 2.4 walnuts

Price of 1 walnut = 19.92÷2.4 = 8.3

Answer Link
spiderakari
spiderakari spiderakari
  • 24-09-2020

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation:

Paula paid 19.2 for 2.4 pounds of walnuts

Price of 1 walnut = 19.92 and 19.92 ÷ 2.4 = 8.3

Answer Link

Otras preguntas

Is 0.3333 a rational number and why
How is the conflict between Bilbo and the dwarves resolved? a. The dwarves trust Bilbo and look to him for leadership. b. The dwarves give Bilbo a share of th
how many 2/3 cup sugar bowls can be filled from 6 cups of sugar?
Visible blue light has a wavelength of about 0.0000475 centimeters. What is this measurement written in scientific notation? 4.75 × 10^4 centimeters 4.75 × 10^
which document most inspired the inclusion in the declaration of independence of the right of people to revolt against tyrannical government
why should we conserve fuel and how in 500 words
Seven less than twice a number equals 19
In "Kaddo's Wall," why does Kaddo go to see Sogole in the land of Ganna?
1. A thesaurus is best used to _____________. A. help find the meaning of a word B. help find a word that means the same or a similar definition as another word
why do people create,structure,and change government