mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

plz help pt.1thank u​
If f(x) is represented in the table below, which table represents f^-1(x)
Ugggghhhh, I honestly hate math....
I need help! Algebra and Equations.
Does anyone know away that I maybe able to understand these problems better
Describe the positive impacts of British colonization on India.
(The Old Man and the Sea) 6. What kind of animal does Santiago compare himself to? What kind of experience does he have with these animals?
find the inverse of f(x)=2x-5​
state directly north of lllionis
hi im writing a story on elephant poaching and half will be in the perspective of a hunter and im unsure as to how i can write in the perspective of the hunter