mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

The base of a parallelogram measure 1 m 60 cm and height is 75 cm find the area in m square
Tom and Jane decided to see who could collect more seashells. The relation is given by the inequality j> 21+ 8. If Tom collected 24 seashells, what is the le
The mountainous geography of the Andes region led to the development of which agricultural?
A school is implementing an SAT preparation program. To study the program's effectiveness the school looks at participantsSAT scores before starting the program
Simply the radical expression
Name two chines system of trading western Asia & Europe​
In the famous play of hemlet by Shakespeare, who's Ophelia?​
In the following closed circuit diagram it is found that the bulb doesn't glow. Explain with reason​
When the author writes that Tim was “off the clock for good," what does he mean?
Is 52,800 cm equal to greater than or less than 1 km