stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

which point is in the solution set to the system of inequalities: y>2x-1 and y<1/2x+5
if a star is shown ti be 33.11 trillion killometers away , how many light year would that be
What is the surface area of the prism? A. 144 in2 B. 420 in2 C. 288 in2 D. 140 in2 I really don't know where to post a link to the prism pic
Why were the committees of correspondence powerful?
Which word has the long i sound? relieve speciality society social
Solve 2x2 - 8x = -7 Which of the following is a solution of x2 + 5x = -2?
EASY SCALE FACTOR SHOW WORK
4(3-5)=-2(8-z)-6z what is z
a summary about concussions
Solve 2x2 - 8x = -7 Which of the following is a solution of x2 + 5x = -2?