janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

Enter equations one at a time in order to send a line through the coins to "capture" them.
what geologic structures are associated with earthquakes
Anson Dorrance, the coach of the UNC women’s soccer team, has an eye for scouting outstanding talent for the development of his team. He makes sure to engage th
what were the difficulties that you encountered when writing your song​
A bag contains 4 green marbles, 3 red marbles, and 7 blue marbles. One marble is taken from the bag and put back after checking its color. A second marble is th
(PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINLYIST )Select one anecdote from Anne Frank's diary (the part of it you've read so far) that you think illustrates what it's like f
If you choose to work for yourself, which of the following would best help you to figure out methods to make and distribute your product?
Which moon phase HELP i think its a waxing gibbous.
1. What factors contribute most to a happy and fulfilling life? 2. What are the psychological challenges of aging? This is supposed to relate to ap psych! Thank
2/4 < ?/6 I dont get it.