jessicamejia0716 jessicamejia0716
  • 04-03-2020
  • Mathematics
contestada

Teresa bought 16 roses for $20.64.how much did she pay for each rose

Respuesta :

moorthyathena
moorthyathena moorthyathena
  • 04-03-2020

You can do this:

20.64/16 = x/1

The numerator is the price, and the denominator is the number of roses. Using this formula, x would equal 1.29. This means Each rose cost $1.29.

Answer Link

Otras preguntas

What is a major reason for deforestation and land development? losing topsoil creating reserves building homes making plastics?
when a substance such as salt such as salt is dissolved in water it is said to enter what state
Explain how geographic isolation can cause adaptations.
A wheel has a radius of 28 cm. If it does 50 revolutions, what distance will it travel?
How do I solve??? step by step
How do social opportunities for women in Afghanistan, a society dominated by religion, differ from those in the United States, An industrialised nation?​
The word impertinent means A. curious B. understanding C. disrespectful D. amusing What is the definition of deprive? A. allow B. participate in C. enjoy D.
two business partners, Ellen and Bob, invested money in their business at a ratio of 3 to 7. Bob invested the greater amount. the total amount invested was 200
NATO was a group of communist country allies
The power of prevention was made clear by the 99% drop in atmospheric ________ emissions after this substance was banned from use in gasoline in 1976.