johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

can someone help please!
When choosing their leaders, what do the citizens of South Africa and Nigeria have in common? А Citizens in both countries vote directly for their legislators.
Can someone help me Plz
please answer all these questions for me!! also with explanations for all please
Write the phrase as an expression. 28 divided by 7 An expression is Just to let you guys know the answer is not 28/2 because someone already got it wrong.
Write the equation of a line which goes through the point (0, 1) and has a slope of 2/3
A merry-go- round spins at a rate of 3 miles in 5 minutes. What is the speed in miles per hour?
PLEASE HELP- WILL GIVE BRAINLIEST In which of the following revolutions was Voltaire’s message most clearly reflected? American French Haitian Venezuelan
The puppy then goes home and is sitting on the couch when she sees her chew toy. She accelerates towards the chew toy at 5 m/s2 and it takes the puppy 10 s to r
I need some help! Which statement best explains whether these ordered pairs represent a function?