gaelzamarripa05 gaelzamarripa05
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen bran muffins cost $9.48. Which equation represents the cost, y, of x muffins

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

12y+9.48x=0

Step-by-step explanation:

Note dozen means 12 in mathematics

So 12 muffins cost $9.48

X muffins cost $y

So let's cross multiply

12×y=9.48×x

12y=9.48x

Substrate 9.48x from both sides

12y-9.48x=0

So the final equation is 12y-9.48x=0

Answer Link

Otras preguntas

Why would the male pelvis exhibit more prominent (pronounced) bone markings than the female pelvis?
At the battle of saratoga, general __________ was able to break the british line on the enemy's right-hand flank.
Write the ratio three sevenths 3 7 to 6 as a fraction in simplest form.
Which are the physical characteristics found in Mesopotamia
What two subatomic particles determine the charge of an atom?
Evaluate 3x + y when x = 1/3 and y = -7/4 Write the answer in simplest form
which of the following development helped Buddhism spread?
HELP QUICK!!! When cleaning a computer, you need only worry about what you can see. A. True B. False
Is digital technology always better, or should we champion (or even to return) innovative analog machines and experiences?
Think about what happened to Standard Oil. Write a paragraph in which you explain whether or not you agree with the actions taken by the government to interfere