katevanderpyle katevanderpyle
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of apples cost 12.48, how much is 1lb of apples

Respuesta :

tinasoooltp1981 tinasoooltp1981
  • 03-04-2020

Answer:

$1.56

Step-by-step explanation:

You have to divide the cost $12.48 and divide it with the 8lbs and it gives you $1.56, if your not sure that its the right answer than just multiply the answer with the 8lbs, your welcome!

Answer Link

Otras preguntas

How has Elie changed from the beginning of the book in what we've read so far? What do you think has caused these changes?
What is the square root of 89
Diego works at a vegetable farm and earns $6.00/hour plus $1.25 for every full wagonload of picked vegetables. Write an expression to represent how much Diego e
Can someone plsss help me with this!! What best describes the "stout matron" at the end of the excerpt? A. She is happy living in the tenement building B. She i
7. What are the "coefficients" in this problem? 8 + 4ab - 5b
She stares at her ceiling once again with hundred thoughts "Maybe he knows who I am, probably not" She walks down the hall with her head down low scared to meet
help me asap brainliest for correct answer
2) Find x if IW = x -2 and IU = 2x - 6 H U A) 6.6 C) 7 B) 5 D) 4
??? Ipc helppp pllzz
In a sample 5 of 800 T-shirts were defective. Based on this sample, in a production run of 250,000 T-shirts, how many would you expect to be defective?