kierraholt
kierraholt kierraholt
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

Tayiln buys 5 ounces of tea leaves for $2.35. At this rate how much money does she need to buy 12 ounces of tea leaves?

Respuesta :

fussellk
fussellk fussellk
  • 03-04-2020

Answer:

5.64

Step-by-step explanation:

set up a ratio problem

5 ounces/2.35 = 12 ounces/x

5x = 28.2

x = 5.64

Answer Link
bhavyamorusu04 bhavyamorusu04
  • 03-04-2020

Answer:

5.64

Step-by-step explanation:

5x2.4=12

SO,

2.35x2.4=5.64

Answer Link

Otras preguntas

given that 10022bse 3 is equal to 155base n find the value of n show all workings
What basic idea guided President George W. Bush's economic policies? A. a preference for private institutions B. confidence in New Deal solutions C. recognit
What’s an example of a single displacement reaction in everyday life
it is a quiz lollllllllllllllll
Please help ASAP! The domain of this function is {-12, -6, 3, 15}. y= 2/3x + 7 Complete the table based on the given domain.
what's the context of sea of faith poem
To measure a population’s baseline genetic state, it must have _____________ to be in hardy-weinberg equilibrium
A bag of fruit contains 3 apples, 2 oranges, 1 banana, and 4 pears, Gerald will randomly select two pieces of fruit one at a time from the bag and not put them
qbasic program to convert Nepali rupees into paisa​
A giraffe runs at a rate of 32 miles per hour. Which equation models the situation? h = time spent running, in hours d = distance run in miles 32h = d 32d = h h