Answer:
Weighted average cost per unit = $10.10
Explanation:
We know,
Under weighted average unit cost, the cost for purchased inventory = Total inventory costs Ă· total inventory in units
Given,
Total inventory in units = 205 + 310 = 515 units
Total inventory costs = (205 units Ă— $9.50) + (310 units Ă— $10.50)
= $1,947.50 + $3,255 = $5,202.50
Therefore,
Weighted average cost per unit = $5,202.50 Ă· 515 units
Weighted average cost per unit = $10.10
Therefore, the company will use this cost per unit to determine cost of goods sold and ending inventory.