riahpretty2 riahpretty2
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

Find the price per pound to the nearest cent . Remember 16oz = 1 lb
12 oz cereal-$3.75

Respuesta :

tzitzke tzitzke
  • 03-04-2020

Answer:

$5.00 per pound

Step-by-step explanation:

12oz = $3.75

12(1.33333333) = 16

3.75(1.33333333) = 4.9 repeating

so the answer is $5.00

Answer Link

Otras preguntas

Look at the figure below. What is the measure of Angle ACB
(Secret Life of Bees) What color did August originally choose to paint the house? * a. light blue b. the color of honey c. tan d. gray
Jane wants to edge her garden with brick. All sides are equal. The brick costs ​$5 per yard. What is the perimeter of the​ garden? How much will it cost to buy
what is hotter 6000k or 3000k
Please help! You pick a card at random. Without putting the first card back, you pick a second card at random. What is the probability of picking a 3 and then p
Find the solution to x^2=64
Brian pays £475.29 a year on his car insurance. The insurance company reduces the price by 2.1%. How much does the insurance cost now? Give your answer rounded
Kiyo is designing a rectangular garden with a 2-ft wide path all the way around it. The length of the garden is 3 times as long as the width. Kiyo models the ar
6(a)If the gradient of the straight lineky = kx + x + 7 is 2,find: (i) the value of k,(ii) the y-intercept.Vine​
Given that the discriminant of a quadratic equation is 8, determine the number of real solutions.