yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

please help!!!!!! this is due soon
Today the world is heavily dependent on for motive power, lubrication, fuel, dyes, drugs, and many synthetics. The widespread use of has created serious environ
A 25.5 foot ladder rests against the side of a house at a point 24.1 feet above the ground. The foot of the ladder is x feet from the house. Find the value of x
Graph (2,1) (2,4) (5,1)
please help i need help no links or ill report you
help with this question
4(q-5) = 16 help pleaseee
In the table below, identify the data type that would be most suitable for the second field. Name Age Gender Mary 22 female Joe 24 male Kate 21 female Frank 20
What does the digit 8 represent in 687, 413?
Which of the following was a primary cause of the Cold War between the United States and the Soviet Union? * 1.A competition over political and economic ideas.