kathytwilight1135
kathytwilight1135 kathytwilight1135
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Rachel bought 8 pounds of granola at $3.10 a pound for a hiking trip. How much did she spend altogether?

Respuesta :

lovelilly23470aj lovelilly23470aj
  • 04-05-2020

8 x 3.10 = 24.80

She spent $24.80 all together

Answer Link

Otras preguntas

Jax Recording Studio purchased $7,800 in electronic components from Music World. Jax signed a 60-day, 8% promissory note for $7,800. Music World's journal entry
i weigh 60 kg, what is the best way to reduce my weight to 30 kg?
Which description best fits the graph?
SHOW WORK A hummer weighs 3.2 tons, what is the weight in pounds (lbs)?
How to find n in 38n4​
Write a C Program to Print the initial letter of Name Ferdous
After feeding her child three-fourths of his meal, a mother begins asking him if he wants more, and feeds him another bite each time he signs "more." She compar
-6+6y^2factorize the expression​
How many solutions does each polynomial have?EquationNumber ofSolutionsy = -61 – 9y = 205c4 + 273672 + 2x + 4y = -41310.12 + 7 + 5
Ronin draws a square with a measure of (x + 2) inches on each side. The perimeter of his square is 96 inches. The equation below represents the perimeter of the