vyjahdavis07 vyjahdavis07
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

If it costs $4.77 for 9 oranges how much would it cost for 1?

Respuesta :

lesliemerten2005 lesliemerten2005
  • 04-05-2020

Answer:

1.89

Step-by-step explanation:

Answer Link
nemo4547
nemo4547 nemo4547
  • 04-05-2020

Answer:

.53 cents

Step-by-step explanation:

4.77/9 = .53

unit rate

Answer Link

Otras preguntas

In a year, a study found that of the 6 billion people in the world, 4 billion have cell phones. How many people lived without access to cell phones that year? A
write the following proportion: 8 is to 64 as 2 is to x
what is 4 times something 32 besides 8
a car going at 30 m/s undergoes an acceleration of 2 m/(s^2) for 4 seconds. how far did it travel while accelerating?
What is physical geology?
Which of these played the largest role in buddhism's spread throughout asia from the 100s to the 700s ce? a. the crusades b. the silk road c. mongol invasion
I need a subsequent question for "Why is the round goby an invasive species?" Can anyone help me?
What will happen if meiosis doesn't take place ?
hector serves ice cream at a local ice cream shop.he sells 19 ice cream cones on sunday ,and 153 ice cream cones for the entire week.how many ice cream cones di
the number to which a base is raised to is called the __. this tells you how many times to multiply the base together