ashlyyloza11
ashlyyloza11 ashlyyloza11
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

You ride the metro train 16 times a month to work for $5.25 a day. A monthly pass is $70. Which
would cost less?

Respuesta :

dameonaranjo50 dameonaranjo50
  • 02-06-2020

Answer:

Yes it would be Cheaper to get the pass becuse without it your spending 84 dollars and with it your spending 70

Step-by-step explanation:

Answer Link
FamilyPowder FamilyPowder
  • 02-06-2020

Answer:

A monthly pass that is $70

Step-by-step explanation:

16*5.25= 84

$84 is greater than $70

Answer Link

Otras preguntas

if something is made of cells then it?
Square root of -121 and simplify it please and show me steps
what is 58% as a fraction in simplest form
name the biome that has nutrient rich soil and is most often used for agriculture
what is equal to 3/8
The perimeter of a rectangle is 34 units. Its width W is 6.5 units. Write an equation to represent the perimeter in terms of the length L, and find the value
Conflict resolution skills include which of the following? A. disagreeing, arguing, talking, and making up B. defining the problem, proposing solutions, and lis
the United States Constitution delegates police power mainly to
Summarize the effects of shearing, compression, and tension on Earth's crust.
What two numbers add up to 1 but multiply to -30