meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

The fastest on the farm flies at a unit rate of 80 miles per hour. At this rate, how far will she fly in 4 hours?
Solve the equation. 12 + 0.35x= 20.05
kyle unpacks a box that holds 9 layers of cans. There are 5 rows of 4 cans in each later. which way can Kyle organize all the cans in the shelf?
what is the intersection of plane STXW and plane SVUT
Write the baseword and the suffix.1.2 beds what is the baseword and the suffix?2.3 bats,what is the baseword and the suffix?3.3 dogs,what is the baseword and th
How many triangles can be formed if in triangle ABC, b=120, c=92 and C=42°?
I need help plz help me
In American table service, which server is doing the job correctly? A. Brian is clearing dishes from the guest's left. B. Kareem is serving wine from the gu
Kelly has 15 blue bracelets and 12 green bracelets. What is the ratio of Kelly’s blue bracelets to green bracelets? A) 3 : 4 B) 4 : 5 C) 4 : 3 D) 5 : 4
During unusually cold weather, the temperature in Miami beach was 10'C. This was 12 degrees more than in Tallahassee. What is the temperature Tallahassee