ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Solve for the value of x.
The height of a trapezoid is 26 yards and the bases are 14 and 30 yards. What is the area (in square yards)?
Use the following information to determine this company's cash flows from financing activities. a. Net income was $465,000. b. Issued common stock for $73,000
PLEASE HELP 100 PTS and BRAINLIEST (the novel is Speak by Laurie Anderson).
How is the alveoli to the gas exchange?
How does fitness contribute to your overall physical and mental health?​
daca la dublul necunoscute adaugi acelas necunoscuta intreita vei obtine 485 gaseste necunoscuta.
GIVING BRAINLIEST!!!!!!PLS HELP :((
In spanish, write one complete sentence with each of the following words. Nunca Nada Nadie Algo Alguien Thank you!!
Which is not a fossil fuel Group of answer choices coal nuclear natural gas Petroleum