keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

Some of neruda s most famous poems were odes to _______________ things. a. very colorful c. historical b. sad or melancholy d. normal, ordinary
what process converts food molecules into atp
what is f(3) for function f(x)=6x 9
write an equation for the line through (3.5,-2.3) x intercept 5.1
(06.05) High school students from grades 9–10 and 11–12 were asked to choose the kind of band to have play at a school dance: rap, rock, or country. Their choi
A green wavy underline indicates the text may contain a contextual spelling error such as the misuse of homophones. TRUE or FALSE.
Someone who wants to make a safe (not risky) investment might consider putting his or her money into _____ or _____. stocks, the bank stocks, bonds bonds, the b
The sum of 14 and a number is equal to 17
During which stage of the writing process do you explore a topic and organize ideas?
The sales tax on a purchase of $56 is 7.5%. What is the total purchase price, including the sales tax