diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

president william mckinley requested congress to grant him the authorit to do something . What did he want to do?
A landscaping company needs 220 gallons of 29​% fertilizer to fertilize the shrubs in an office park. They have in stock 35​% fertilizer and 25​% fertilizer
The clause in article i, section 8, that grants power to do whatever is necessary to execute specifically delegated powers is called the
What is the most significant difference between Oliver Cromwell and the monarchs who preceded him
What is the length of ST?
Each week you drive 150 miles your car gets 25 miles a gallon and gas prices are three dollars per gallon how much gas will you spend on gas each week
Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs not all tiles will be used
which is a key difference between a theme and a central idea
Please help I will reward brainly
What is the exact value of x in the exponential equation 4.6 + e7x = 42.6?