eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

100 POINTS!!! DO THE FOLLOWING PROBLEM AND EXPLAIN HOW TO DO MORE PROBLEMS LIKE THESE Which sentence is punctuated correctly? A. My father is flying in from
What is the simplest form of square root 1,764
If someone is blood type O, then their blood contains antibodies for which antigens? A. A B. Neither A nor B C. B D. Both A and B
What is the volume of the sphere with a radios of 3inches using 3.14 pie​
My brother doesn’t understand his 6th grade work
Election reflect questions ConcordTV: what are the major political parties? How do they affect elections? ConcordTV: which issue do you think was the most impor
which inequality matches the graph?
According to President Bush, which country belonged to an “axis of evil” that supported terrorism?
The document that helped to appease the Antifederalists’ fears that individual liberties would not be protected was: a.The Declaration of Independence b. The Ar
Which part of a flower grows into the fruit?​