lakrystalynfuller lakrystalynfuller
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones

Respuesta :

slitheringtryhard188
slitheringtryhard188 slitheringtryhard188
  • 01-10-2020

Answer:

5.50

Step-by-step explanation:

If three cones cost 8.25, then each cone should cost 2.75. (8.25 / 3 = 2.75)

Then 2 cones should cost 5.50 (2.75 x 2 = 5.50)

Answer Link

Otras preguntas

Q # 19. I need your help on this
nth term to 12 10 8 6 4
How are the number of protons and electrons related to each other?
Glucose has a molecular mass of 180 daltons. to make a 2-molar (2 m) solution of glucose, __________.
Which graph models the equation -3x + 4y = 8?
given f(x) = 3x^3 - 4x^2 + x - 1 , what is f(2) ?
What are values? Give me two examples of values you have.
One-half the sum of a number and four is three less than the quotient of five and the number
Identify the option containing a sentence fragment. A. They huddled near the fire and told ghost stories. It was midnight. B. They huddled near the fire and t
Suppose 55% of students are female, of which 4/5 (44%) have long hair, and 45% are male, of which 1/3 (15% of all students) have long hair. what is the probabil