Leaizjiahm Leaizjiahm
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

If pears cost $1.95 per pound. How much would 2 pounds cost?

Respuesta :

egerle egerle
  • 01-10-2020

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

1.95*2

Answer Link
egrigg2010
egrigg2010 egrigg2010
  • 01-10-2020

Answer: $3.90

Step-by-step explanation: We know that pears cost $1.95 per pound. We want to find how much the pears will cost if you buy 2 pounds worth of them.

Simply multiply the price per pound by 2.

$1.95 x 2 pounds = $3.90 total for 2 pounds of pears.

Answer Link

Otras preguntas

which of the following was a goal of Peter 1 of Russia?
Why did John Adams agree to defend Captain Preston and the British soldiers?
Tyler surveys his classmates to determine the number and type of pets they have. The frequency table below shows this data.Based on the data, which type of grap
what 1.62 divided 18564/
What developmenta period is marked by sizeable losses in cognitive potential, chronic stress and fertility?
What is the difference between active transport and passive transport
Why are shocks worse when you touch conductors rather than insulators?
list of primary arguments of the critics and defenders of the constitution
The variable that a researcher measures in an experiment is called the
The following week the company was hired for a 225 mile move. If each truck traveled at hte same speed it has the previous week how long did the trip take for e