andrewbarth8 andrewbarth8
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Three ice cream cones cost $8.25 at this rate how much do two ice cream cones cost

Respuesta :

taaaaan taaaaan
  • 01-10-2020

Answer:

2 ice cream cones cost $5.5

Step-by-step explanation:

3x = 8.25

x = 2.75

2x = 5.5

Answer Link
ShaliaMckay18
ShaliaMckay18 ShaliaMckay18
  • 01-10-2020

Answer:

$5.50

Step-by-step explanation:

To get the answer you will divide 8.25 by 3 to get the cost of 1 cone and the multiply that by 2

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following was not a primary cause of World War I? a. Rise of nationalism b. Increasing sizes of national militaries c. Increasing globalization
Why was the pharaoh's authority never questioned
Can we see or feel energy?
What fighting methods did the colonists use against the British troops marching back to Boston from Concord?
whats 3/5 + 5/9 (fraction) and 4/7 - 2/3
Why is a free press important and helpful to a democratic society
After the war of 1812, the first expansionist goal of the republic was the acquisition of a. Canada b. california.the Oregon country florida
write the essay on critical rationalism. Use the following headings: 1. Introduction Discuss the origin and history of critical rationalism. 2. content indicat
What is the simplified form of 3abc/abc, when abc does not equal zero? Explain using the properties of real numbers.
For what value of a is a(2x+3)=9x+15+x an identity?