Seudónimo Seudónimo
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

charges $15 for every 5 bags of leaves he rakes. Last weekend, he raked 21 bags of leaves. How much money did he earn?

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 01-10-2020

Answer:

$63

Step-by-step explanation:

$15 / 5 bags = $3 per bag

21 ( $3 per bag) = $63

Answer Link

Otras preguntas

Which correctly defines a basic solution? a. [H+] is not present. b. [H+] is equal to [OH−]. c. [H+] is less than [OH−]. d. [H+] is greater than [OH−].
Which of the following are tests of the eye? A. Cephalgia, chondrodynia, sternotomy B. Myelography, photon absorptiometry, thermography C. Rheumatoid arthritis,
When nickel combines with fluorine to form nickel (III) fluoride, the charge of the nickel ion is a. Ni1+. c. Ni3+. b. Ni2+. d. Ni4+.
Negative 33 divided 11 as a fraction
Evaluate the expression 6x-x2 for x= 0, 1, 2, 3, 4, 5, and 6. Use your results to fill in the table. Describe any pattern that you see.
the rank of blood cells in a normal person and one with polycythemia is the same. how can you conclude that the person has polycythemia?
how does kinetic energy affect the stopping distance of a small vehicle compared to a large vehicle
(1) Brenda would have liked to have taken her vacation at the beach. (2) However, the weather forecast on the television called for rain. (3) Also, her fiancé,
What is a synonym for doctrine
what is the product of its prime numbers of 21?