Seudónimo Seudónimo
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Four bottles of juice cost $68.40. What would be the cost of one bottle of juice?

A. $17.10
B. $18.30
C. $34.20
D. $71.14

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-10-2020

Answer:

17.10

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of bottles

68.40/4

17.10

Answer Link

Otras preguntas

madrigueras es aguda llana o esdrújula
Oil, coal, natural gas, and uranium are used to generate electrical energy. What is true about ALL of them
The boroughs of New York City are an example of __________ boundaries. a. state b. federal c. intracity d. county
2. Which equation is the direct linear variation equation for the relationship? y varies directly with x and y = 10 when x = 2 A. y = x + 8 B. y = 5x C. y = x -
which lines in this Excerpt from Elizabeth Bishop "the fish" use assonance
What is a change in a DNA sequence called
Which group of words in the sentence is a prepositional phrase? There were three small snapping turtles lying still on the rocks. a. three small snapping turtl
what is 3.27 as a mixed number in simplest form.
In the early days of the United States, the central government was weak compared to the state governments. The leaders recognized there were problems with this
Which lists are punctuated correctly? Check all that apply.