preciouslaary
preciouslaary preciouslaary
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

15 oranges cost Gh¢10.00 find
the
cost of
22 oranges.​

Respuesta :

hayleybear1980
hayleybear1980 hayleybear1980
  • 01-11-2020

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

first you need to find out how much each orange cost so divide 15÷10=1.5

then multiply 1.5×22 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

Sexual reproduction amongst protozoa is done by _____.
True or false In Russia, when Nicholas II began his rule in 1894, he was determined to enact reforms that would put a share of power in the hands of the people.
Solar power is a renewable resource because _______. a. it is continually replenished b. using the resource consumes it c. it can be found everywhere on eart
What is demutualisation?
By 1975, South Vietnam, Laos, and Cambodia had fallen to the communists. True or False?
All are examples of speed except ______. 5 miles per hour 6 miles per hour north 125 meters per second
Guard cells close the _____ to prevent excess water loss. (1 point) stomata trichomes epidermis collenchyma
Suppose she cut the cake into 8 equal pieces and 6 people are all the pieces .Explain how they could have divided the pieces so that everyone ate the same amoun
solve 12ds/w=CD for w.
When preparing to exercise, it's best to warm up your muscles before stretching. Please select the best answer from the choices provided. T F