rodriguezdomingo3434
rodriguezdomingo3434 rodriguezdomingo3434
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Fuel from Shell costs $2 per gallon and fuel from Speedway costs $3 per gallon. You have at most $30 to spend on fuel.​

Respuesta :

582537
582537 582537
  • 02-11-2020

Answer:

You would want to go to shell

Step-by-step explanation:

At shell you spend 2 dollars for for fuel and your have 30 bucks you could get 15 gallons and at speedway you can get 10 gallons with 30 bucks

I hope you found this useful -Chris

Answer Link

Otras preguntas

d.) Use synthetic division to test for rational zeros. ⠀ f(x)=-4x^3+15x^2-8x-3 FACTORS: ZEROS: X-INTERCEPT(S):
In a rectangle, the ratio of the length to the width is 5: 2. The length of the rectangle is 13.875 feet greater than the width. What are the perimeter and the
What is blood collection under the dura caused by ________. 1) Tearing of bridging veins 2) Injury to the brain surface 3) Bleeding from cortical vessels 4) All
describe how water moves from the soil into xylem of root hairs ​
Questions 1-8: Complete each statement about parallelogram
what is science??????​
________ increases the probability of a behaviour by the removal of a negative stimulus after that behaviour occurs.
Under what conditions will reducing throttle settings cause a landing gear warning horn to sound and can it be silenced?
someone answer this for me please xoxo
Create ppt Manufacture of nitrogenous fertilizers – calcium cyanamide, ammonium Nitrate