shatieraneyjackson shatieraneyjackson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Greg and Peter bought a large pizza to share.
Greg ate 5/8 of the pizza.
What fraction of the pizza was left for Peter?

Respuesta :

juice00pickle
juice00pickle juice00pickle
  • 02-11-2020

Answer:

3/8

Step-by-step explanation:

8/8 - 5/8 = 3/8

Answer Link
shaniecemalfoy shaniecemalfoy
  • 02-11-2020

Answer:

3/8.

Step-by-step explanation:

8/8-5/8=3/8

Answer Link

Otras preguntas

y=-6x +8 is it non linear or linear why?
. What is the unit rate? The unit rate is $ per ticket. c. What is the cost of buying 10 tickets? The cost of buying 10 tickets is $.
What was the major issue of the Lincoln-Douglas debates?
What is the area of a circle with endpoints (-2, 0), (0, 2), (0, -2), and (2, 0). Will be rewarded 50 points for CORRECT and WELL EXPLAINED answer.
When Emma was born, she weighed 3.2 kilograms. In 2 months, she weighed 5.15 kilograms. How much did Emma gain in her first 2 months?
what are the characteristics of solution,colloids,and susensions?
The main purpose of a leaf is: to make chemicals to produce energy to make plant food to produce a green pigment
find the unit rate of $50 for 6 hours of work
Which is an equation in point-slope form for the given point and slope?   point: (–2, 4); slope: 5 y – 4 = 5(x – 2) y – 4 = 5(x 2) y 4 = 5x – 10 y 4 = 5(x 2)
60 minutes is 20% of ? minute s