bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

Sam walked 3/5 of a mile to school. He also walked 6/7 of a mile on his way home. How far did Sam walk in all?
Which is NOT a living part of an ecosystem? A. Fungus B. Sun C. Tree D. Fly
Which of the following was the primary complaint the colonies had against the various acts passed by Great Britain? the colonies had no representation in Britai
Francis Bacon ,Galileo and Isaac Newton promoted the idea that knowledge should be based on
Your height can be represented by a function h , where the input is your age. What Does h(14) represent?
i need help plez and show work
Since 1968 the political party in power for the longest period of time (consecutively) has been this party? a. Republican Party c. American Independent Party
When several factors affect some physical quantity, what is the general strategy that you would use to determine how each factor affects that quantity?
What does Paine say about the argument that Britain has defended the colonies in the past? A. That Britain only did so out of self-interest B. That Britain cre
Is (-3,2) a solution to the equation 3x-2y=5?